reklama

Vyjadrenie SKOSI, n.o. k návrhu “EPLA"

Návrh EPLA ( European Patent Litigation Agreement ), o reformácii patentového procesu, spôsobu prihliadania na patenty a Európskeho patentového úradu (EPO) je priblíženie sa k americkému patentovému systému, ktorý po 2 rokoch nadobudnutia začína spôsobovať stagnáciu v inováciách, rozvoja malého a stredného podnikania ako aj nepriaznivo zasahuje do ekonomiky nadnárodných spoločností pôsobiacich v ICT ( Informačné a komunikačné technológie ) sektore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

EU
Medzi hlavné problémy reformácie patríneuvedenie, respektíve nerešpektovanie európskych direktív ako smernicaEurópskeho parlamentu zo 6. júla 2005, o zamietnutí patentovateľnostipočítačovo – implementovaných vynálezoch, prípadne ignorovanie konzultáciiEurópskej komisie o budúcnosti patentovej politiky v EÚ a ekonomický dopad preICT sektor a SME biznis.( Malý a stredný obchodníci ).

USA
Americké spoločnosti majú nemalé problémysústrediť sa na svoj primárny biznis model a musia čeliť viacero úskaliam odžalôb, súdnych sporov a celkovo zvyšujúcou sa cenou za technológie v ktorých sazapočítava nový faktor, takzvaná cena patentu “patent cost”. Na jednej stranespoločnosť musí udržiavať svoje vedomosti o patentoch v stovkách vznikajúcichpatentov ako aj zdielať svoje patenty takzvaný “cross-patenting”. Malé astredné podniky však nemajú toľko prostriedkov na ochranu duševného vlastníctvaa ich primárny biznis je ohrozovaný z viacerých strán. Momentálna situáciazvyšuje cenu vývoja a predaja technológii o neskutočne veľké percento, ktorézákazníci niesu schopný zaplatiť a radšej si kúpia lacnejší, i keď častokratneporovnateľne horší produkt od nadnárodnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

FLOSS (Free/Libre and Open Source Software)
Softvér vyvíjaný ako spoločnosťami takjednotlivcami a komunitami je vlastne majetkom komunity. Samostatné projektybývajú právne zastrešované neziskovým sektorom (NGO) a v malých prípadochspoločnosťami (OpenOffice /SUN, OpenSuSe /Novell, atď). NGO sektor nemádostatok podpory a prostriedkov aby dokázal chrániť tento softvér na toľko akoje tomu v privátnom sektore. Nedokážeme si predstaviť situáciu kde neziskovýsektor bude riešiť patentovú politiku a získavať patenty na ochranu tohoto typusoftvéru. Najväčším problémom bude zdieľanie patentov, kedže veľmi veľapatentovaných “vynálezov” zdieľa medzi sebou viacero projektov, napríkladdvoj-klik (double click) ktorý používa skoro každá grafická aplikácia apodobne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ján Husár

chairman skosi.org

SKOSI, nezisková organizácia sa venujepropagácii, podpore a rozvoja FLOSS technológii na Slovensku. Zastrešuje stovkyaplikácii, ktoré sa využívajú na výučbu, interoperabilitu arozvoj SME (malé a stredné podniky).

Ján Husár

Ján Husár

Bloger 
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Robim to a ono, vacsinou co ma bavi a dava mi nejaky zmysel. Zoznam autorových rubrík:  Software PatentsSKOSIKrátke správyAlternatívne umenieOSS svetPublic Geo DataTlačové správyOpenAcademyEarth Cause - Zmysel PlanetyMorska Biologia a OceanografiaPersonal

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu