Open Source softvér dokáže ušetriť Slovensku miliardy

Autor: Ján Husár | 21.6.2005 o 10:55 | Karma článku: 8,21 | Prečítané:  3654x

Tlačová konferencia sa konala dnes o 8:30 v Holiday Inn. Zúčastnilo sa asi dvadsať novinárov, Mgr. Miroslav Kukučka, splnomocnenec vlády pre informatizáciu spoločnosti, Prof. RNDr. Branislav Rovan, PhD.,  vedúci Katedry informatiky FMFI UK, predseda Rady štátneho programu Budovanie inf. spoločnosti, pár ľudí z eea a gordiasu, záver som dotváral ja.

Preberali sa výsledky projektu OSIN (Open Source Infraštruktúra) z ktorej okrem iného vyplýva nasledovné ohľadom nasadenia open source softvéru v štátnom a školskom sektore :

informatizacia spoločnosti pri aktuálnom stave, ušetrenie stoviek miliónov až troch miliárd slovenských korún behom šesť až osem rokov

informatizacia spoločnosti pri efektívnejšom nasadzovaní, ušetrená suma sa šplhá až do výšky osemnásť miliard slovenských korún behom toho istého časového obobia.

Ďalší z hlavných bodov bol projekt OSA (Open Source Academy), ktorý bude zastrešovať podporu, návrh a implementácie, školenia, certifikatý ohľadom open source softvéru v slovenskej republike pre školstvo, štátny a podnikateský sektor. Vrelo dúfam, že pán Kukučka to vezme do svojich rúk a podporí cely projekt tak ako povedal na tlačovej konferencii. Samozrejme nás podporí aj pán Rovan. Bol som tam spomenutý aj ja, ako vedúci tohoto projektu, čo okrem iného prináša podporu SKOSI (Slovak Open Source Initiative). Viac si určite prečítate v iných médiach v nasledujúcom období. Budem rad, ak mi oznamite kde všade sa o tom písalo.

OSA - Open Source Academy, je projekt ktorému sa v EU v poslednej dobe venuje viac členských štátov. Anglicko, Nemecko, Česká Republika a najme Fínsko sú krajiny kde open source berú vážne.

Výsledky projektu OSIN si možete pozriet na www.eea.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?